Nelson Bubble Lamps

Herman Miller

Opis produktu:


Asortyment świateł o różnych kulistych kształtach, lampy Nelson Bubble dodają wnętrzom odrobinę miękkości i świetlistości. Zaprojektowane przez George’a Nelsona w 1952 roku, te eleganckie oprawy są wykonane z wytrzymałej, lekkiej stalowej ramy, ale mają delikatną, pływającą jakość, niezależnie od tego, czy są zawieszane na suficie, podłogowe, stołowe, czy montowane na ścianie.

Nelson zainspirował się zestawem szwedzkich lamp wiszących pokrytych jedwabiem, które chciał kupić do swojego biura, ale uznał, że cena jest wygórowana. Jako pomysłowy i pomysłowy projektant, stworzył pierwszy zestaw lamp bąbelkowych Nelson przy użyciu półprzezroczystego białego plastikowego sprayu, techniki opracowanej w tamtym czasie przez armię amerykańską. Nelson czerpał z elementarnych, organicznych kształtów, tworząc wariacje, takie jak między innymi wisiorek Apple Bubble, kinkiet Pear, lampa stołowa Lotus i lampa wisząca ze spodkiem.

George Nelson

Designer

„Design jest odpowiedzią na zmiany społeczne”

Opowieść o pomysłowości

Wpływowy projektant amerykańskiego modernizmu z połowy wieku, George Nelson, natknął się na zestaw wiszących lamp ze Szwecji i pokochał wszystko w ich nowoczesnej estetyce, z wyjątkiem ekstrawaganckich kosztów. „Szwedzki projekt został wykonany z jedwabiu, które było bardzo trudne do wykonania; musieli wycinać bryty i przyszyć je na drucianej ramie. Ale bardzo chciałem jednego ”- napisał Nelson w swojej książce On Design, opublikowanej w 1979 roku.

Żywica rezonuje

Pozornie niezwiązane ze sobą odniesienie szybko doprowadziło do intuicyjnego pomysłu. Wspomina: „Było to zdjęcie w New York Times kilka tygodni wcześniej, które pokazywało, że statki Liberty były zabezpieczane przed mola przez przykrycie pokładów siatką, a następnie spryskane samoistnym plastikiem”. Nelson zlokalizował producenta tego żywicznego tworzywa sztucznego i wykorzystał go do produkcji lamp bąbelkowych.

Świetlista skóra

Pierwszy prototyp lampy powstał w ciągu dwóch dni. Nelson stworzył sferyczną ramę z perforowanymi pierścieniami, które zostały wstawione za pomocą stalowych drutów, konstrukcję, która zachowała swój kształt pod napięciem, wymagała minimalnej ilości narzędzi i nie wymagała kosztów spawania. Następnie spryskano go żywicznym lakierem, aby utworzyć włóknistą wstęgę i nałożono ostatnią warstwę tworzywa sztucznego, tworząc gładką, półprzezroczystą skórę. Dlatego Nelson dodał instalacje oświetleniowe do swojego rozszerzającego się portfolio prac i przedstawił konsumentom piękną, ponadczasową oprawę oświetleniową po skromnych cenach.

Sklep internetowy

Przejdź do sklepu
Wykonanie: ADIMO.pl